O marihuaně

Rostlina konopí

Jednoletá rostlina dorůstající více než tří metrů, v závislosti na odrůdě. Stonek je přímý, se střídavě nebo přímo uspořádanými charakteristickými listy s pěti a více čepelemi s pilovitým okrajem. Konopí patří mezi dvoudomé rostliny, tedy rozlišují se samčí a samičí rostliny. Samičí rostliny bývají slabšího vzrůstu a světlejší barvy. Samičí květy rostou na vrcholcích jednotlivých větví, samčí pak v podobě malých kuliček v paždích listů.

Nejznámější odrůdou je konopí seté (Cannabis sativa). K produkci konopných drog je použitelný prakticky jen kultivar indica (Cannabis sativa var. indica).

Účinné látky: kanabinoidy

Konopí ve své pryskyřici obsahuje řadu účinných látek, tzv. kanabinoidy. Ty mají různé účinky, od psychoaktivních až po sedativní či antibakteriální. Kanabinoidy se úkládají v různých tkáních, což vede k jejich delšímu vylučování.
Doba vylučování je závislá na četnosti užívání a užívaném množství. Při jednorázovém užití je možné v moči detekovat metabolity až 3 dny, u náruživějších kuřáků i více než 5 týdnů.

THC (delta-9-tetrahydrocannabinol) je pro své psychoaktivní účinky nejvýznamnější kanabinoid. Jeho obsah v rostlině určuje její „potenci“, tedy sílu psychoaktivního účinku. Největší obsah THC je v květenstvích samičích rostlin, nejmenší obsah je pak ve stonku, kořenech a semenech rostliny.

Zejména k medicínským účelům byla syntetizována také řada umělých kanabinoidů. Ty mají často mnohonásobně silnější účinek než kanabinoidy přírodní. Jejich dostupnost pro běžného uživatele je však velice omezená.

Forma

Marihuana – Sušené květenství a drobné lístky samičích rostlin. Koncentrace THC dosahuje zpravidla 2 – 8 %. Speciálně šlechtěné odrůdy konopí, pěstované ve speciálních pěstírnách (indoor), poskytují velice potentní marihuanu (skunk). Koncentrace THC ve skunku dosahuje až 20 %.

Hašiš – koncentrovaná pryskyřice s vysokým obsahem THC. Ta se z rostlin získává rozličnými způsoby a liší se svou formou, barvou, chutí i vůní. Obsah THC bývá v hašiši až několikanásobně vyšší, než je tomu u běžné marihuany.

Hašišový olej – získává se nejčastěji rozpouštěním hašiše a kvalitního rostlinného materiálu v různých rozpouštědlech. Účinky se dostavují už po požití poměrně malého množství, protože koncentrace THC může dosáhnout až 50 %.

Užívání

Kouření - Marihuana se nejčastěji kouří balená do jointů, méně často pak do bluntů (tabákového listu). Populární je také kouření z malých či větších dýmek (šlukovky a bongy), nebo jen ze skleněné trubičky (skleněnka). Hašišový olej je možné kouřit z alobalu. Účinek se dostavuje poměrně rychle. Při kouření se však člověk vystavuje vyššímu riziku zdravotních komplikací, stejně jako je tomu při kouření tabáku.

Vaporizace – Méně škodlivý způsob inhalace konopných drog. Účinné látky se za konstantní teploty odpařují, aniž by docházelo ke spalování rostlinného materiálu.

Perorální užití – Konopí je možné přidat do jídla nebo nápoje (např. mléka). Nejméně zdraví škodlivá forma konzumace. Nástup účinku je poměrně pomalý a trvá déle. Riziko spočívá v tom, že účinek je nepředvídatelný a jen těžko kontrolovatelný.

Více informací

Internet nabízí o konopí, rizicích i přínosu jeho užívání nekonečné množství ověřených i méně ověřených informací. Co se týče základních zdrojů, můžete se podívat například sem: drogy-info.cz - drogy v těleemcdda.eu

Detailně se problematice věnuje odborné Adiktologické kompendium Konopí a konopné drogy.